Węgierska krew

Wina

Pochodzenie i gatunek

Tokaj

Głównym winogronem używanym do ich produkcji jest Furmint, czasami mieszany z Hárslevelü lub Kékfrankos. Furmint ma wysoką zawartość cukru i produkuje bardzo aromatyczne wina, które mogą leżakować w dębowych beczkach nawet do 40 lat.

Najsłodsze wina tokajskie nazywają się Aszú (co znaczy „spalone”), ale nazwa nie wskazuje na żaden proces spalania lub gotowania: po prostu odnosi się do ich ciemnego koloru spowodowanego przechowywaniem w dużych beczkach zwanych óbánya i powolną fermentacją przez kilka lat wcześniej butelkowanie.

Aszús nie mają zawartości alkoholu wyższej niż 18%, ale są wypełnione naturalnymi cukrami z winogron zebranych późną jesienią, kiedy większość soku z jagód została już przekształcona w alkohol podczas dojrzewania na winorośli. Pozostały sok zawiera zatem więcej cukru resztkowego niż zwykle i rozwija mocne owocowe aromaty, takie jak dżem morelowy lub syrop marmolada z nutami karmelizowanych migdałów, gdy pozostaje na osadzie (osad) dłużej niż zwykle podczas fermentacji

Eger

Miasto położone jest w północno-zachodnich Węgrzech, które są jednym z najstarszych regionów winiarskich w Europie. Produkuje winogrona od czasów neolitu, a dziś produkuje ponad 400 różnych win z ponad 30 odmian winogron.

Najbardziej znaną odmianą produkowaną tutaj jest Egri Bikavér (Bycza Krew), ciemnoczerwona mieszanka stworzona wyłącznie z winogron Furmint uprawianych na wulkanicznej glebie, które nadają jej charakterystyczny kolor (i nazwę). Często jest porównywany do Pinot Noir lub Cabernet Sauvignon, ale jest lżejszy niż którykolwiek z tych dwóch, gdy jest młody – idealny do łączenia z bogatymi sosami, takimi jak gulasz lub kurczak paprykowy duszony z pomidorami i papryką. Najlepszy sposób na delektowanie się tym winem? W temperaturze pokojowej!

Villány-Siklós

Wina pochodzące z regionu Villány-Siklós leżą w północno-wschodniej części Węgier. Znajdują się one w szczytowym punkcie Wyspy Wielkich Jezior, które zapewniają doskonałe warunki do uprawy winorośli i produkcji wina.

Tutaj znajdziemy nie tylko czerwone, ale również białe i musujące wina jak również pochodzenia naturalnego (bez barwy). Najlepsze do picia są czerwone – to gatunek, który najbardziej preferuje wyrazistość i charakter. Dlatego też takie wino ma przede wszystkim aromaty owocowe oraz goryczkowate i duszkiwoce dmuchane jabłka, wiśnie lub śliwki (dumpling).

Kraj wytrawnych win

Węgry to kraj wytrawnych win. Są one głównie efektem tzw. „starzenia”, czyli zbierania owoców przez rok lub dłużej po to by znaleźć najlepsze ustawienie temperatury i wilgotności do ich fermentowania. Węgry mają dużą tradycję w winiarstwie i szczególnie na podziw warto popatrzeć na najstarsze zebrane drzewa, które uprawia się tam od stuleci – czasem dużo więcej niż 600 lat!

Wymagają co najmniej trzech lat leżakowania w beczkach z węgierskiego dębu (najdroższego drewna używanego do produkcji wina), co nadaje im niepowtarzalny smak i aromat.